Útmutató ékszereink viselésére, kezelésére és ápolására
Ékszerviselés
Lehetőség szerint az ékszereket ne viseljük a ház, illetve kert körüli munkákhoz, sportolásnál, zuhanyzáskor, szaunázáskor és alváskor. A tisztítószerek és az izzadság ugyanis hosszú távon károsítják az ékszerek felületét. Az ütések, nyomások pedig mély horpadásokhoz és karcolásokhoz vezethetnek, amelyeket többnyire javítani sem lehet. Az arany és ezüst ékszerek könnyen elveszítik a színüket például akkor, ha úszás közben viseljük őket. A klóros és a sós víz ugyanis károsítja az ékszereket, sőt az érzékeny drágaköveket még tönkre is teheti. Különleges figyelemmel kell eljárni a gyöngysorok esetében, mivel ha a szál nedves lesz, utána már nem tud tökéletesen megszáradni. A következmény pedig a legtöbb esetben az, hogy a gyöngy magja belülről kezd tönkremenni. Az ékszerek érzékenyen reagálnak a kozmetikai szerekre. Óvja meg ékszereit a gőztől, a zsíroktól és olajoktól is!
Arany és ezüst ékszerek
A leghelyesebben akkor járunk el, ha ékszereinkről az izzadságot és a koszt az anyagának megfelelő tisztítószerrel (arany-, illetve ezüsttisztító folyadékkal vagy kendővel) távolítjuk el. Fontos, hogy az ékszert ne érje egyéb kémiai anyag (fogkrém, maró hatású anyagok, savak, lúgok), mert ezek az ékszer károsodásához vezethetnek. Ezekben az ékszerekben elhelyezett kövekre a vállalkozás garanciát nem vállal.
Miért feketedik az ezüst ékszer?
- Elsősorban a szmog felel a befeketedésért, amelyet a kipufogógázokból a levegőbe kerülő kén okoz.
- A gyógyvizek, termálvizek, szauna sem kedveznek az ezüstnek. Érdemes levenni ilyen esetekben, és csak a fürdőhasználat után felvenni.
- A kozmetikai, testápolási cikkek gyakran tartalmaznak olyan adalékot (pl. kén, szén stb.), ami az ezüst felületén elszíneződést okoz.
- A nagyhatású, erős vegyszerek mellékhatása is lehet maró hatású (pl.: Ultra Derm stb. )
- Bőrünk izzadsága is lehet az oka az elszíneződésnek. Jellemzően savas kémhatású az izzadság, amely minden ember esetében más összetételű. Sok oka lehet az összetételnek, pl.: gyógyszer mellékhatása, hormonális eltérés, bármilyen szintetikus anyag használata, vagy ásványi anyag túlzott fogyasztása stb.
Tárolás
Tárolás szempontjából az az ideális, ha ékszereinket olyan ékszertartóban tároljuk, amelynek több puha béléssel ellátott rekesze van. Az ékszereket egymástól elkülönítve kell tartani, hogy ne karcolják össze egymást.
Ha a vásárló a termék meghibásodása miatt a vásárlástól (átvételtől) számított 14 munkanapon belül érvényesít csereigényt, a vállalkozás nem hivatkozhat aránytalan többletköltségre, hanem köteles a terméket kicserélni, feltéve, hogy a meghibásodás a rendeltetésszerű használatot akadályozza.
A javítást vagy cserét – a termék tulajdonságaira és a fogyasztó által elvárható rendeltetésére figyelemmel – megfelelő határidőn belül, a fogyasztó érdekeit kímélve kell elvégezni. A vállalkozásnak törekedni kell arra, hogy a javítást vagy cserét legfeljebb 15 napon belül elvégezze. A javítás során a termékbe csak új alkatrész kerülhet beépítésre. Nem számít a jótállási időbe a javítási időnek az a része, amely alatt a fogyasztó a terméket nem tudja rendeltetésszerűen használni. A jótállási kötelezettség teljesítésével kapcsolatos költségek a vállalkozást terhelik.
A jótállás nem érinti a fogyasztó jogszabályból eredő jogainak érvényesítését.